Smith & Wesson · Pistol · In Production · 2025
| Weight (empty) | 463 g (16.3 oz) |
| Overall Length | 184 mm (7.24") |
| Barrel Length | 104 mm (4.09") |
| Height | 146 mm (5.75") |
| Width | 29 mm (1.14") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Internal Hammer |
| Muzzle Velocity | 320 m/s (1050 fps) |
| Muzzle Energy | 133 J (98 ft·lbf) |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The Smith & Wesson M&P 22X is a full-size, .22 LR semi-automatic pistol introduced in 2025 as a dedicated rimfire training analog to the M&P 9mm platform. Chambered in .22 Long Rifle with a 20+1 round capacity, the M&P 22X features a 4.1-inch threaded stainless steel barrel (1/2x28 threads) with a 1:15-inch twist rate, an overall length of 7.25 inches, height of 5.75 inches, width of 1.13 inches, and an unloaded weight of approximately 16.3 ounces (463g). The pistol operates on a simple blowback...
Country of Origin: United States