Smith & Wesson · Pistol · In Production · 2023
| Weight (empty) | 850 g (30.0 oz) |
| Overall Length | 188 mm (7.40") |
| Barrel Length | 108 mm (4.25") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 33 mm (1.30") |
| Magazine Capacity | 17 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 370 m/s (1214 fps) |
| Muzzle Energy | 510 J (376 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Smith & Wesson M&P 9 M2.0 Metal is a full-size, striker-fired semi-automatic pistol introduced in 2023 that replaces the standard M&P M2.0's polymer frame with a precision-machined 7075-T6 aluminum alloy frame. Chambered in 9x19mm Parabellum with a 17+1 capacity, the M2.0 Metal features a 4.25-inch stainless steel barrel with a 1:10-inch twist rate, an overall length of 7.4 inches, height of 5.5 inches, width of 1.3 inches, and an unloaded weight of approximately 30 ounces (850g). The alumin...
Country of Origin: United States