Smith & Wesson · Pistol · In Production · 2019
| Weight (empty) | 658 g (23.2 oz) |
| Overall Length | 173 mm (6.81") |
| Barrel Length | 93 mm (3.66") |
| Height | 128 mm (5.04") |
| Width | 26 mm (1.02") |
| Magazine Capacity | 8 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Internal Hammer |
| Muzzle Velocity | 340 m/s (1115 fps) |
| Muzzle Energy | 431 J (318 ft·lbf) |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Smith & Wesson M&P Shield EZ is a compact, internal hammer-fired semi-automatic pistol designed specifically for shooters who have difficulty manipulating conventional semi-automatic slides. Introduced in 2019 in 9mm (the .380 ACP version arrived first in 2018), the Shield EZ features an easy-to-rack slide that requires significantly less force than standard semi-automatics, easy-to-load single-stack magazines with load-assist tabs, and a grip safety reminiscent of the 1911 platform. The pis...
Country of Origin: United States