Smith & Wesson · Pistol · In Production · 2014
| Weight (empty) | 434 g (15.3 oz) |
| Overall Length | 169 mm (6.65") |
| Barrel Length | 90 mm (3.54") |
| Height | 128 mm (5.04") |
| Width | 38 mm (1.50") |
| Magazine Capacity | 10 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Internal Hammer |
| Muzzle Velocity | 305 m/s (1001 fps) |
| Muzzle Energy | 121 J (89 ft·lbf) |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: .22 Long Rifle
The Smith & Wesson M&P22 Compact is a compact, .22 LR semi-automatic pistol introduced in 2014 as a scaled-down rimfire trainer and recreational handgun. Chambered in .22 Long Rifle with a 10+1 round capacity, the M&P22 Compact features a 3.56-inch barrel with a 1:15-inch twist rate and 6 grooves, an overall length of 6.65 inches, height of 5.03 inches, width of 1.48 inches, and an unloaded weight of approximately 15.3 ounces (434g). The pistol operates on a simple blowback action with an intern...
Country of Origin: United States