Smith & Wesson · Pistol · Discontinued · 2007
| Weight (empty) | 615 g (21.7 oz) |
| Overall Length | 170 mm (6.69") |
| Barrel Length | 89 mm (3.50") |
| Height | 126 mm (4.96") |
| Width | 30 mm (1.18") |
| Magazine Capacity | 12 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Striker Fired |
| Muzzle Velocity | 360 m/s (1181 fps) |
| Muzzle Energy | 483 J (356 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Smith & Wesson M&P9c is a compact, double-stack, striker-fired semi-automatic pistol introduced in 2007 as the compact variant of the original M&P9 full-size duty pistol. Chambered in 9x19mm Parabellum with a 12+1 round capacity, the M&P9c features a 3.5-inch stainless steel barrel with a 1:10-inch twist rate, an overall length of 6.7 inches, height of 4.97 inches, width of 1.18 inches, and an unloaded weight of approximately 21.7 ounces (615g). The polymer frame is paired with a stainless s...
Country of Origin: United States