Smith & Wesson · Pistol · Discontinued · 1899
| Weight (empty) | 1021 g (36.0 oz) |
| Overall Length | 226 mm (8.90") |
| Barrel Length | 102 mm (4.02") |
| Height | 135 mm (5.31") |
| Width | 37 mm (1.46") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 264 m/s (866 fps) |
| Muzzle Energy | 282 J (208 ft·lbf) |
| Effective Range | 45 m (49 yd) |
| Frame Material | Carbon Steel |
Primary Caliber: .38 Special
The Smith & Wesson Model 10 is a six-shot, double-action/single-action revolver chambered in .38 Special, built on Smith & Wesson's medium-size K-frame. Originally introduced in 1899 as the '.38 Hand Ejector Model of 1899,' it was later known as the 'Military & Police' (M&P) before receiving its numeric Model 10 designation in 1957. It is the most-produced handgun of the 20th century with over 6 million units manufactured. The standard configuration features a 4-inch heavy barrel, carbon steel c...
Country of Origin: United States