Smith & Wesson · Pistol · In Production · 1955
| Weight (empty) | 1059 g (37.4 oz) |
| Overall Length | 251 mm (9.88") |
| Barrel Length | 108 mm (4.25") |
| Height | 149 mm (5.87") |
| Width | 37 mm (1.46") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 435 m/s (1427 fps) |
| Muzzle Energy | 764 J (563 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Carbon Steel |
Primary Caliber: .357 Magnum
The Smith & Wesson Model 19 is a six-shot, double-action/single-action revolver chambered for .357 Magnum (and compatible with .38 Special), built on Smith & Wesson's medium-size K-frame. Conceived through a collaboration between Smith & Wesson and legendary U.S. Border Patrol officer Bill Jordan, the Model 19 was designed to be the ideal law enforcement sidearm: a .357 Magnum revolver that could be carried all day and shot accurately when needed. The first 'Combat Magnum' was completed on Novem...
Country of Origin: United States
Designer: Bill Jordan / Smith & Wesson