Smith & Wesson · Pistol · In Production · 1996
| Weight (empty) | 1105 g (39.0 oz) |
| Overall Length | 243 mm (9.57") |
| Barrel Length | 102 mm (4.02") |
| Height | 152 mm (5.98") |
| Width | 40 mm (1.57") |
| Magazine Capacity | 7 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 381 m/s (1250 fps) |
| Muzzle Energy | 744 J (549 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Stainless Steel |
Primary Caliber: .357 Magnum
The Smith & Wesson Model 686 Plus is a seven-shot, double-action/single-action revolver chambered in .357 Magnum, built on Smith & Wesson's medium L-frame. Introduced in 1996 as the 'Plus' variant of the standard six-shot Model 686, the 686 Plus increases cylinder capacity from six to seven rounds by utilizing a slightly wider cylinder, giving the shooter one extra round without a significant increase in frame size or weight. This extra round has made the 686 Plus one of the most popular .357 Ma...
Country of Origin: United States