SITES S.p.A. (Società Italiana Tecnologie Speciali) · Submachine-Gun · Out Of Production · 1984
| Weight (empty) | 2900 g (102.3 oz) |
| Overall Length | 580 mm (22.83") |
| Barrel Length | 130 mm (5.12") |
| Magazine Capacity | 50 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Double Action |
| Muzzle Velocity | 395 m/s (1296 fps) |
| Muzzle Energy | 580 J (428 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The SITES Spectre M4 is a compact Italian 9×19mm submachine gun introduced in 1984, distinguished by being the world's only mass-produced SMG with a double-action / single-action hammer-fired closed-bolt mechanism. Designed by Roberto Teppa and Claudio Gritti, it features a decocking lever instead of a manual safety, a proprietary 4-column 30/50-round quad-stack magazine, a top-folding stock, and a uniquely engineered 'forced convection' two-piece bolt that pumps air around the slotted barrel sh...
Country of Origin: Italy
Designer: Roberto Teppa, Claudio Gritti