Springfield Armory (US Government) · Rifle · Out Of Production · 1873
| Weight (empty) | 4082 g (144.0 oz) |
| Overall Length | 1321 mm (52.01") |
| Barrel Length | 826 mm (32.52") |
| Magazine Capacity | 1 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 410 m/s (1345 fps) |
| Muzzle Energy | 2200 J (1623 ft·lbf) |
| Effective Range | 275 m (301 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45-70 Government
The Springfield Model 1873 'Trapdoor' was the first standard-issue breech-loading rifle of the United States Army, adopted in 1873 and serving as the principal U.S. service rifle through the Indian Wars and into the Spanish-American War. Designed by Master Armorer Erskine S. Allin at the Springfield Armory, the rifle employs a distinctive hinged 'trapdoor' breech-block that pivots upward and forward for loading, earning it the enduring nickname by which it is universally known. Chambered origina...
Country of Origin: United States
Designer: Erskine S. Allin