ST Kinetics (ST Engineering Land Systems) · Assault-Rifle · Prototype · 2014
| Weight (empty) | 2900 g (102.3 oz) |
| Overall Length | 645 mm (25.39") |
| Barrel Length | 368 mm (14.49") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 870 m/s (2854 fps) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The ST Kinetics BMCR (Bullpup Multirole Combat Rifle) is a prototype Singaporean assault rifle unveiled at the 2014 Singapore Airshow as the world's shortest bullpup carrying a 14.5-inch barrel. The fully ambidextrous gas-operated rifle was designed with forward case ejection so it can be safely fired from either shoulder, and was offered in 5.56x45mm NATO, 6.8mm Remington SPC, and 7.62x39mm. The BMCR remained a prototype and eventually evolved into the BR18 announced in 2018.
Country of Origin: SG
Designer: ST Kinetics design team