ST Kinetics (ST Engineering Land Systems) · Machine-Gun · In Production · 1982
| Weight (empty) | 4750 g (167.6 oz) |
| Overall Length | 1030 mm (40.55") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 100 rounds |
| Action Type | Gas Operated Long Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 970 m/s (3182 fps) |
| Muzzle Energy | 1880 J (1387 ft·lbf) |
| Effective Range | 1000 m (1094 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Ultimax 100 is a Singaporean 5.56x45mm NATO light machine gun developed by Chartered Industries of Singapore (now ST Kinetics) in the late 1970s. Its standout feature is an unusually low felt recoil thanks to a constant-recoil operating system pioneered by designer L. James Sullivan, in which the bolt carrier never bottoms out against the rear of the receiver. The Ultimax 100 is renowned for being one of the most controllable LMGs in service, allowing accurate one-handed automatic fire.
Country of Origin: SG
Designer: L. James Sullivan