Stag Arms · Carbine · In Production · 2019
| Weight (empty) | 2858 g (100.8 oz) |
| Overall Length | 902 mm (35.51") |
| Barrel Length | 406 mm (15.98") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Direct Impingement |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 914 m/s (2999 fps) |
| Muzzle Energy | 1672 J (1233 ft·lbf) |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Aluminum Alloy |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Stag 15 Tactical is a modern direct-impingement AR-15 carbine chambered in 5.56x45mm NATO, representing Stag Arms' rebirth following their relocation from Connecticut to Wyoming. This rifle features a 16-inch government profile barrel made from 4150 steel with a 1-in-7-inch twist rate, available in either black nitride or mil-spec phosphate finish with chrome lining. The mid-length gas system provides reduced recoil and improved reliability compared to carbine-length systems. The rifle utili...
Country of Origin: United States
Designer: Mark Malkowski