Standard Manufacturing Co. LLC · Shotgun · In Production · 2015
| Weight (empty) | 4423 g (156.0 oz) |
| Overall Length | 749 mm (29.49") |
| Barrel Length | 479 mm (18.86") |
| Height | 197 mm (7.76") |
| Width | 64 mm (2.52") |
| Magazine Capacity | 16 rounds |
| Action Type | Pump Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 40 m (44 yd) |
| Frame Material | Polymer Aluminum |
Primary Caliber: 12 Gauge
The Standard Manufacturing DP-12 is the world's first double-barrel pump-action repeating shotgun. Introduced in 2015 by Standard Manufacturing of New Britain, Connecticut, the DP-12 utilizes an innovative bullpup layout with two 18 7/8-inch barrels positioned side by side, each fed by its own dedicated tubular magazine holding up to 7 rounds of 2 3/4-inch 12-gauge ammunition for a total capacity of 16 rounds (14+2). A single pump stroke chambers a round in each barrel, and two sequential trigge...
Country of Origin: United States