Star Bonifacio Echeverria SA · Submachine-Gun · Out Of Production · 1944
| Weight (empty) | 3870 g (136.5 oz) |
| Overall Length | 840 mm (33.07") |
| Barrel Length | 190 mm (7.48") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 395 m/s (1296 fps) |
| Muzzle Energy | 632 J (466 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x23mm Largo
The Star Z-45 is a Spanish blowback, open-bolt submachine gun chambered in 9×23mm Largo (with export versions in 9×19mm Parabellum, .38 Super and .45 ACP), produced by Star Bonifacio Echeverria from 1944 into the early 1960s. Visually and mechanically derived from the German MP 40, it improved on the original with a progressive two-stage trigger for selective fire, an automatic cocking-handle safety, a fluted chamber, perforated barrel jacket, and muzzle compensator. With an empty weight of ~3.8...
Country of Origin: Spain