Royal Small Arms Factory Enfield · Submachine-Gun · Prototype · 1943
| Weight (empty) | 3500 g (123.5 oz) |
| Overall Length | 686 mm (27.01") |
| Barrel Length | 95 mm (3.74") |
| Magazine Capacity | 32 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Open Bolt |
| Muzzle Velocity | 305 m/s (1001 fps) |
| Muzzle Energy | 347 J (256 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Sten Mk IV was an experimental compact variant developed in 1943 for British airborne troops. It featured a drastically shortened barrel, a conical flash hider, a rear pistol grip and a folding buttstock to make it small enough to be jumped with already assembled. Two main prototype variants were trialled (Mk IV-A with a side-folding stock, and another with an underfolding stock) but neither entered production, as the existing Mk II proved adequate and the design was deemed unnecessary by 19...
Country of Origin: United Kingdom