Steyr Mannlicher · Assault-Rifle · In Production · 2005
| Weight (empty) | 3300 g (116.4 oz) |
| Overall Length | 725 mm (28.54") |
| Barrel Length | 417 mm (16.42") |
| Height | 275 mm (10.83") |
| Width | 70 mm (2.76") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Operated Short Stroke |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 940 m/s (3084 fps) |
| Muzzle Energy | 1767 J (1303 ft·lbf) |
| Effective Range | 450 m (492 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 5.56x45mm NATO
The Steyr AUG A3 is a semi-automatic pistol chambered in 5.56x45mm NATO, produced by Steyr Mannlicher since 2005. This Austrian-manufactured firearm reflects the engineering traditions and quality standards of its country of origin, designed to meet the demands of both civilian and professional users in a competitive global marketplace. Featuring a 30-round magazine capacity, this pistol offers generous firepower for duty use and home defense. The 16.4-inch barrel maximizes accuracy potential an...
Country of Origin: Austria
Designer: Horst Wesp, Karl Wagner, Karl Mohser