Steyr Mannlicher GmbH · Personal-Defense-Weapon · Out Of Production · 1992
| Weight (empty) | 1300 g (45.9 oz) |
| Overall Length | 282 mm (11.10") |
| Barrel Length | 130 mm (5.12") |
| Height | 162 mm (6.38") |
| Width | 45 mm (1.77") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 380 m/s (1247 fps) |
| Muzzle Energy | 540 J (398 ft·lbf) |
| Effective Range | 100 m (109 yd) |
| Frame Material | Polymer |
Primary Caliber: 9x19mm Parabellum
The Steyr TMP (Taktische Maschinenpistole / Tactical Machine Pistol) is a compact 9×19mm select-fire machine pistol developed by Friedrich Aigner at Steyr Mannlicher in 1989, entering production 1992. It pioneered an all-polymer machine-pistol shell paired with a short-recoil rotating-barrel locking system inherited from the Steyr GB pistol — atypical for an SMG-class weapon and chosen to tame muzzle flip in the very compact, stockless package. An integrated vertical foregrip provided controllab...
Country of Origin: Austria
Designer: Friedrich Aigner