Stoeger Industries · Shotgun · In Production · 2002
| Weight (empty) | 3357 g (118.4 oz) |
| Overall Length | 1168 mm (45.98") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 2 rounds |
| Action Type | Break Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 45 m (49 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12 Gauge 3 Inch Magnum
The Stoeger Condor is a budget-priced over-under double-barrel break-action shotgun manufactured in Brazil by E.R. Amantino and marketed in the United States by Stoeger Industries. Designed to deliver the look, feel, and handling of a traditional Italian-style stack-barrel shotgun at a fraction of the price of a Beretta or Browning, the Condor is offered in 12 gauge, 20 gauge, 28 gauge, and .410 bore configurations with 26- or 28-inch barrels chambered for both 2-3/4-inch and 3-inch shells. Stan...
Country of Origin: Brazil