Taurus International · Pistol · In Production · 2025
| Weight (empty) | 839 g (29.6 oz) |
| Overall Length | 183 mm (7.20") |
| Barrel Length | 102 mm (4.02") |
| Height | 142 mm (5.59") |
| Width | 41 mm (1.61") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 305 m/s (1001 fps) |
| Muzzle Energy | 271 J (200 ft·lbf) |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Aluminum |
Primary Caliber: .380 ACP
The Taurus 58 (Model 58) is a compact, double-action/single-action semi-automatic pistol chambered in .380 ACP, introduced in 2025 as Taurus's return to the mid-size .380 ACP market segment. Built on an aluminum alloy frame with a stainless steel slide and barrel, the Model 58 offers a 15+1 capacity in a package weighing 29.6 ounces (839g). The 4-inch (102mm) stainless steel barrel provides a longer sight radius and higher muzzle velocity than typical pocket .380s, while the DA/SA hammer-fired a...
Country of Origin: Brazil