Taurus International · Pistol · In Production · 1997
| Weight (empty) | 1446 g (51.0 oz) |
| Overall Length | 296 mm (11.65") |
| Barrel Length | 165 mm (6.50") |
| Height | 152 mm (5.98") |
| Width | 44 mm (1.73") |
| Magazine Capacity | 8 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 440 m/s (1444 fps) |
| Muzzle Energy | 784 J (578 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Stainless Steel |
Primary Caliber: .357 Magnum
The Taurus 608 is a large-frame, eight-shot, double-action/single-action revolver chambered in .357 Magnum that also accepts .38 Special and .38 Special +P ammunition. Introduced in the late 1990s, its defining characteristic is the oversized eight-round cylinder, which uses a .44 Magnum-sized frame to accommodate the extra two rounds beyond the standard six-shot configuration found in most .357 Magnum revolvers. This gives the shooter a significant capacity advantage without requiring a reload....
Country of Origin: Brazil