Taurus International · Pistol · In Production · 2001
| Weight (empty) | 794 g (28.0 oz) |
| Overall Length | 168 mm (6.61") |
| Barrel Length | 51 mm (2.01") |
| Height | 135 mm (5.31") |
| Width | 38 mm (1.50") |
| Magazine Capacity | 7 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 366 m/s (1201 fps) |
| Muzzle Energy | 686 J (506 ft·lbf) |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Stainless Steel |
Primary Caliber: .357 Magnum
The Taurus 617 is a compact, seven-shot, double-action/single-action revolver chambered in .357 Magnum that also accepts .38 Special ammunition. Built on a medium-compact frame, the 617 distinguishes itself from the smaller five-shot Taurus 605 by offering two additional rounds in a slightly larger but still concealable package. The 2-inch barrel model weighs 28 ounces (794g) with an overall length of 6.625 inches (168mm) and a height of 5.3 inches (135mm). The stainless steel construction throu...
Country of Origin: Brazil