Taurus International · Pistol · In Production · 1978
| Weight (empty) | 1077 g (38.0 oz) |
| Overall Length | 267 mm (10.51") |
| Barrel Length | 102 mm (4.02") |
| Height | 145 mm (5.71") |
| Width | 38 mm (1.50") |
| Magazine Capacity | 7 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 412 m/s (1352 fps) |
| Muzzle Energy | 870 J (642 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Stainless Steel |
Primary Caliber: .357 Magnum
The Taurus 66 is a medium-frame, seven-shot, double-action/single-action revolver chambered in .357 Magnum that also accepts .38 Special and .38 Special +P ammunition. Originally introduced alongside the Model 65 in the late 1970s as a six-shot revolver, the Model 66 was updated to a seven-shot configuration, distinguishing it as one of the higher-capacity medium-frame .357 Magnum revolvers on the market. The standard 4-inch barrel model weighs 38 ounces (1077g) with an overall length of 10.5 in...
Country of Origin: Brazil