Taurus International · Pistol · In Production · 2018
| Weight (empty) | 992 g (35.0 oz) |
| Overall Length | 207 mm (8.15") |
| Barrel Length | 76 mm (2.99") |
| Height | 144 mm (5.67") |
| Width | 38 mm (1.50") |
| Magazine Capacity | 7 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 410 m/s (1345 fps) |
| Muzzle Energy | 681 J (502 ft·lbf) |
| Effective Range | 45 m (49 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .357 Magnum
The Taurus 692 is a seven-shot, double-action/single-action multi-caliber revolver built on Taurus's medium Tracker frame. Introduced at SHOT Show 2018, its defining feature is a quick-swap dual-cylinder system that allows the shooter to switch between a .357 Magnum/.38 Special cylinder and a 9mm Luger cylinder by pressing a button-release on the right side of the frame at the front of the trigger guard. Both unfluted cylinders hold seven rounds. The 3-inch barrel model weighs 35 ounces (992g) w...
Country of Origin: Brazil