Taurus · Pistol · Discontinued
| Weight (empty) | 680 g (24.0 oz) |
| Overall Length | 168 mm (6.61") |
| Barrel Length | 51 mm (2.01") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 38 mm (1.50") |
| Magazine Capacity | 8 rounds |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 420 m/s (1378 fps) |
| Muzzle Energy | 228 J (168 ft·lbf) |
| Effective Range | 35 m (38 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .22 Winchester Magnum Rimfire
The Taurus 941 is a medium-frame revolver chambered in .22 Winchester Magnum Rimfire. Produced at Taurus's modern manufacturing facilities in São Leopoldo, Brazil and their American operations in Bainbridge, Georgia, this firearm reflects Taurus's commitment to delivering reliable firearms at competitive price points. The 8-round cylinder provides standard capacity for revolvers of this size class, a meaningful advantage in defensive situations. The 2.0-inch barrel prioritizes concealability ove...
Country of Origin: Brazil