Auto-Ordnance · Carbine · In Production · 1974
| Weight (empty) | 5897 g (208.0 oz) |
| Overall Length | 1041 mm (40.98") |
| Barrel Length | 419 mm (16.50") |
| Magazine Capacity | 20 rounds |
| Action Type | Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 285 m/s (935 fps) |
| Muzzle Energy | 575 J (424 ft·lbf) |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45 ACP
The Thompson 1927A-1 is the closed-bolt, semi-automatic-only civilian rifle version of the iconic 'Tommy Gun', currently produced by Auto-Ordnance (a Kahr Arms subsidiary). Reintroduced in 1974, it features a 16.5-inch finned barrel (often pinned with a Cutts compensator to reach the 18.5-inch length required to qualify as a rifle under US law), a fixed walnut buttstock, vertical foregrip, and accepts both 20- and 30-round stick magazines as well as 50- and 100-round drum magazines. It preserves...
Country of Origin: United States
Designer: John T. Thompson (original); civilian conversion by Auto-Ordnance/Kahr Arms