A. Uberti · Revolver · In Production
| Weight (empty) | 2041 g (72.0 oz) |
| Overall Length | 394 mm (15.51") |
| Barrel Length | 229 mm (9.02") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .44 Caliber Cap & Ball
The Uberti 1847 Walker is a faithful reproduction of the massive Colt Walker percussion revolver, the largest and most powerful black powder revolver ever made, weighing over 4.5 pounds with a 9-inch barrel.
Country of Origin: Italy