A. Uberti · Revolver · In Production
| Weight (empty) | 1814 g (64.0 oz) |
| Overall Length | 356 mm (14.02") |
| Barrel Length | 191 mm (7.52") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .44 Caliber Cap & Ball
The Uberti 1848 Dragoon is a reproduction of the Colt Dragoon, a large-frame .44 caliber percussion revolver used by the U.S. Mounted Rifles during the Mexican-American War era.
Country of Origin: Italy