A. Uberti · Revolver · In Production
| Weight (empty) | 680 g (24.0 oz) |
| Overall Length | 235 mm (9.25") |
| Barrel Length | 102 mm (4.02") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .31 Caliber Cap & Ball
The Uberti 1849 Pocket is a reproduction of the Colt 1849 Pocket, a compact .31 caliber percussion revolver that was Colt's most commercially successful pre-Civil War firearm.
Country of Origin: Italy