A. Uberti · Revolver · In Production
| Weight (empty) | 1134 g (40.0 oz) |
| Overall Length | 330 mm (12.99") |
| Barrel Length | 191 mm (7.52") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .36 Caliber Cap & Ball
The Uberti 1851 Navy is a reproduction of the iconic Colt 1851 Navy percussion revolver, a .36 caliber sidearm favored by Wild Bill Hickok, Robert E. Lee, and many Civil War officers.
Country of Origin: Italy