A. Uberti · Revolver · In Production
| Weight (empty) | 1247 g (44.0 oz) |
| Overall Length | 356 mm (14.02") |
| Barrel Length | 203 mm (7.99") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .44 Caliber Cap & Ball
The Uberti 1858 New Army is a reproduction of the Remington New Model Army, featuring a solid top-strap frame for superior strength and a removable cylinder for fast reloading in the field.
Country of Origin: Italy