A. Uberti · Revolver · In Production
| Weight (empty) | 1928 g (68.0 oz) |
| Overall Length | 584 mm (22.99") |
| Barrel Length | 457 mm (17.99") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .44 Caliber Cap & Ball
The Uberti 1858 New Army Target Carbine extends the Remington New Army design with an 18-inch barrel and shoulder stock, creating a percussion revolving carbine for longer-range target shooting.
Country of Origin: Italy