A. Uberti · Rifle · In Production
| Weight (empty) | 4082 g (144.0 oz) |
| Overall Length | 1099 mm (43.27") |
| Barrel Length | 622 mm (24.49") |
| Magazine Capacity | 13 rounds |
| Action Type | Lever Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Brass |
Primary Caliber: .44-40 Winchester
The Uberti 1860 Henry is a reproduction of the original Henry rifle, the first successful lever-action repeating rifle, featuring an iconic brass frame and 24.5-inch octagonal barrel.
Country of Origin: Italy