A. Uberti · Revolver · In Production
| Weight (empty) | 1050 g (37.0 oz) |
| Overall Length | 267 mm (10.51") |
| Barrel Length | 121 mm (4.76") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45 Colt
The Uberti 1873 El Patrón is a premium variant of the 1873 Cattleman designed for Cowboy Action Shooting, featuring a wide target trigger, wide hammer spur, and checkered walnut grips for faster, more precise shooting.
Country of Origin: Italy