A. Uberti · Rifle · In Production
| Weight (empty) | 3629 g (128.0 oz) |
| Overall Length | 1092 mm (42.99") |
| Barrel Length | 616 mm (24.25") |
| Magazine Capacity | 13 rounds |
| Action Type | Lever Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45 Colt
The Uberti 1873 Rifle is a reproduction of the Winchester Model 1873, 'The Gun That Won the West,' featuring a steel frame, octagonal barrel, and available in multiple barrel lengths.
Country of Origin: Italy