A. Uberti · Revolver · In Production
| Weight (empty) | 1050 g (37.0 oz) |
| Overall Length | 238 mm (9.37") |
| Barrel Length | 89 mm (3.50") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45 Colt
The Uberti 1873 Short Stroke CMS Pro features a competition-tuned short stroke action for faster cycling, bird's head grip, and 3.5-inch barrel, purpose-built for SASS/CAS competition.
Country of Origin: Italy