A. Uberti · Rifle · In Production
| Weight (empty) | 5216 g (184.0 oz) |
| Overall Length | 1321 mm (52.01") |
| Barrel Length | 864 mm (34.02") |
| Magazine Capacity | 1 rounds |
| Action Type | Falling Block |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45-70 Government
The Uberti 1874 Sharps is a reproduction of the iconic Sharps buffalo rifle, a falling-block single-shot design chambered in .45-70 Government with a massive 34-inch octagonal barrel.
Country of Origin: Italy