A. Uberti · Rifle · In Production
| Weight (empty) | 4536 g (160.0 oz) |
| Overall Length | 1219 mm (47.99") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 12 rounds |
| Action Type | Lever Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45-70 Government
The Uberti 1876 Centennial is a reproduction of the Winchester Model 1876, a larger lever-action rifle capable of handling more powerful cartridges than the 1873, famously carried by Theodore Roosevelt.
Country of Origin: Italy