A. Uberti · Rifle · In Production
| Weight (empty) | 3402 g (120.0 oz) |
| Overall Length | 1067 mm (42.01") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 1 rounds |
| Action Type | Falling Block |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 500 m (547 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45-70 Government
The Uberti 1885 Courteney Stalking Rifle is a reproduction of the Winchester Model 1885 High Wall single-shot rifle, configured as a stalking/hunting rifle with a 24-inch round barrel.
Country of Origin: Italy