A. Uberti · Rifle · In Production
| Weight (empty) | 4082 g (144.0 oz) |
| Overall Length | 1118 mm (44.02") |
| Barrel Length | 648 mm (25.51") |
| Magazine Capacity | 8 rounds |
| Action Type | Lever Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45-70 Government
The Uberti 1886 Rifle is a reproduction of the Winchester Model 1886, John Browning's first lever-action design for Winchester, capable of handling powerful .45-70 Government cartridges.
Country of Origin: Italy