A. Uberti · Rifle · In Production
| Weight (empty) | 3175 g (112.0 oz) |
| Overall Length | 991 mm (39.02") |
| Barrel Length | 508 mm (20.00") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Lever Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 200 m (219 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30-30 Winchester
The Uberti 1894 Carbine is a reproduction of the legendary Winchester Model 1894 lever-action rifle, the most iconic American deer rifle, chambered in .30-30 Winchester.
Country of Origin: Italy