A. Uberti · Revolver · In Production
| Weight (empty) | 1100 g (38.8 oz) |
| Overall Length | 330 mm (12.99") |
| Barrel Length | 191 mm (7.52") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45 Colt
The Uberti Frank is an Outlaws & Lawmen series revolver inspired by Frank James, with a 7.5-inch cavalry barrel, case-hardened frame, and walnut grips.
Country of Origin: Italy