A. Uberti · Revolver · In Production
| Weight (empty) | 1020 g (36.0 oz) |
| Overall Length | 260 mm (10.24") |
| Barrel Length | 121 mm (4.76") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Single Action Revolver |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Effective Range | 50 m (55 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .45 ACP
The Uberti Patton is an Outlaws & Lawmen series revolver inspired by General Patton's famous ivory-gripped SAA, chambered in .45 ACP with a nickel finish and simulated ivory grips.
Country of Origin: Italy