KBP Instrument Design Bureau · Pistol · Limited Production · 1994
| Weight (empty) | 920 g (32.5 oz) |
| Overall Length | 173 mm (6.81") |
| Barrel Length | 95 mm (3.74") |
| Height | 136 mm (5.35") |
| Width | 44 mm (1.73") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Revolver |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 350 m/s (1148 fps) |
| Muzzle Energy | 800 J (590 ft·lbf) |
| Effective Range | 25 m (27 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 12.3x35mm Udar
The U-94 Udar is a large-bore double-action revolver developed by the KBP Instrument Design Bureau in Tula in the early 1990s for Russian police use. Chambered in proprietary 12.3x35mm Udar (sometimes referenced as 12.5x35mm), it is a five-shot, swing-out-cylinder, star-ejector revolver with a shrouded hammer that can be cocked or de-cocked through a top-mounted slot. The Udar's defining feature is its multi-purpose ammunition family: it accepts CS tear-gas aerosol cartridges, rubber baton 'stin...
Country of Origin: Russia