Italian State Arsenals (Terni / Brescia / Torino) · Rifle · Out Of Production · 1870
| Weight (empty) | 4300 g (151.7 oz) |
| Overall Length | 1360 mm (53.54") |
| Barrel Length | 870 mm (34.25") |
| Magazine Capacity | 4 rounds |
| Action Type | Bolt Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 425 m/s (1394 fps) |
| Muzzle Energy | 1751 J (1291 ft·lbf) |
| Effective Range | 400 m (437 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 10.35x47mmR Vetterli
The Vetterli-Vitali Mod. 1870/87 was the Kingdom of Italy's standard service rifle from 1887 until the introduction of the Carcano Mod. 91. It is a conversion of the earlier single-shot Italian Vetterli Mod. 1870 (itself a derivative of the Swiss Vetterli design) to a four-round repeater, achieved by fitting an internal box magazine system designed by Italian artillery captain Giuseppe Vitali. The rifle uses the 10.35x47mmR black-powder cartridge originally adopted with the Mod. 1870. After the ...
Country of Origin: Italy
Designer: Friedrich Vetterli (rifle action) / Giuseppe Vitali (magazine conversion)