Vickers Limited · Machine-Gun · Discontinued · 1912
| Weight (empty) | 11340 g (400.0 oz) |
| Overall Length | 1155 mm (45.47") |
| Barrel Length | 723 mm (28.46") |
| Magazine Capacity | 250 rounds |
| Action Type | Short Recoil |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 744 m/s (2441 fps) |
| Muzzle Energy | 3120 J (2301 ft·lbf) |
| Effective Range | 2000 m (2187 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .303 British
The Vickers Machine Gun is a water-cooled, belt-fed medium machine gun developed by Vickers Limited as an improvement of the Maxim gun. Adopted by the British Army on 26 November 1912 as the Gun, Machine, Mark I, Vickers, .303-inch, it became the standard medium machine gun of the British Empire and Commonwealth forces for over half a century. The design inverted the Maxim's toggle-lock mechanism, breaking upward rather than downward, while using high-strength alloys to reduce overall weight. Fe...
Country of Origin: United Kingdom