Gustloff-Werke · Rifle · Out Of Production · 1945
| Weight (empty) | 4600 g (162.3 oz) |
| Overall Length | 885 mm (34.84") |
| Barrel Length | 378 mm (14.88") |
| Magazine Capacity | 30 rounds |
| Action Type | Gas Delayed Blowback |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 655 m/s (2149 fps) |
| Muzzle Energy | 1735 J (1280 ft·lbf) |
| Effective Range | 300 m (328 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: 7.92x33mm Kurz
The Volkssturmgewehr VG 1-5 (also designated MP 507) was a last-ditch semi-automatic rifle developed by Karl Barnitzke at Gustloff-Werke in Suhl as part of Nazi Germany's 'Primitiv-Waffen-Programm' in late 1944. Chambered in 7.92x33mm Kurz and feeding from standard StG 44 magazines, it used an unusual gas-delayed blowback action (the Barnitzke system) where gas bled near the chamber resisted the rearward bolt impulse until the bullet left the muzzle. Construction was deliberately crude, using st...
Country of Origin: Germany
Designer: Karl Barnitzke