Webley & Scott Ltd. · Revolver · Out Of Production · 1915
| Weight (empty) | 1090 g (38.4 oz) |
| Overall Length | 286 mm (11.26") |
| Barrel Length | 152 mm (5.98") |
| Height | 140 mm (5.51") |
| Width | 40 mm (1.57") |
| Magazine Capacity | 6 rounds |
| Action Type | Double Action |
| Firing Mechanism | Double Action Single Action |
| Muzzle Velocity | 190 m/s (623 fps) |
| Muzzle Energy | 307 J (226 ft·lbf) |
| Effective Range | 46 m (50 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .455 Webley Mk II
The Webley Mk VI is a British-designed top-break, double-action/single-action service revolver chambered in .455 Webley, adopted by the British Army in May 1915 as the standard-issue sidearm for officers, NCOs, airmen, cavalry troopers, and tank crews during the First World War. The final iteration in a family of Webley service revolvers stretching back to the Mk I of 1887, the Mk VI represents the peak development of the British military top-break revolver. Operation is via a stirrup-type barre...
Country of Origin: United Kingdom
Designer: Philip Webley