Winchester Repeating Arms Company · Rifle · Discontinued · 1873
| Weight (empty) | 4300 g (151.7 oz) |
| Overall Length | 1092 mm (42.99") |
| Barrel Length | 610 mm (24.02") |
| Magazine Capacity | 15 rounds |
| Action Type | Lever Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 379 m/s (1243 fps) |
| Muzzle Energy | 930 J (686 ft·lbf) |
| Effective Range | 91 m (100 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .44-40 Winchester
The Winchester Model 1873 is a lever-action repeating rifle chambered primarily in .44-40 Winchester and produced by the Winchester Repeating Arms Company of New Haven, Connecticut from 1873 to 1923. Marketed as 'The Gun That Won the West,' the Model 1873 was a major evolution of the earlier Model 1866, replacing its bronze 'Yellow Boy' frame with a robust iron (later steel) receiver and introducing a new centerfire cartridge family that could be shared between the rifle and period revolvers suc...
Country of Origin: United States
Designer: Benjamin Tyler Henry / Nelson King