Winchester Repeating Arms Company · Rifle · Discontinued · 1896
| Weight (empty) | 3860 g (136.2 oz) |
| Overall Length | 1156 mm (45.51") |
| Barrel Length | 711 mm (27.99") |
| Magazine Capacity | 5 rounds |
| Action Type | Lever Action |
| Firing Mechanism | Hammer Fired |
| Muzzle Velocity | 671 m/s (2201 fps) |
| Muzzle Energy | 2916 J (2151 ft·lbf) |
| Effective Range | 275 m (301 yd) |
| Frame Material | Steel |
Primary Caliber: .30-40 Krag
The Winchester Model 1895 is a lever-action repeating rifle designed by John Moses Browning and manufactured by the Winchester Repeating Arms Company of New Haven, Connecticut from 1896 to 1940. Historically significant as the first lever-action rifle ever produced with a non-detachable box magazine in place of the traditional tubular magazine, the Model 1895 was the first lever gun capable of safely firing the pointed spitzer bullets used in modern smokeless-powder, high-pressure military cartr...
Country of Origin: United States
Designer: John Moses Browning